Staff List

Mr

Acourt

History & Politics,  Head of House Dorman

Mr

Ainsworth

Mathematics, Careers

Mr

Anderson

Geography Head of Department, Staff Governor

Mr

Avery

Physics Head of Department

Mrs

Baddeley

Admissions Assistant (admissions)

Ms

Baker

Design & Technology

Mr

Bartlett-Smith

IT Technician

Ms

Basista-Spyrka

Catering Assistant

Mrs

Bedford

Geography

Mr

Bennett

History (Maternity Cover)

Mrs

Blythe-Pearmain

PE (Maternity Cover)

Mr

Bowman

Physics

Mrs

Boyes

Design & Technology, Art & Design

Mr

Bramwell

Snr Science Technician, Chemistry

Mr

Brown

Physics Technician

Mr

Brown

Biology, Head of Science

Mrs

Brown

Administration Assistant (Receptionist)

Mrs

Bryen

PE (on maternity leave)

Mrs

Bunnell

School Business Manager

Miss

Carnt

Additional Educational Needs Co-ordinator

Mr

Collins

Premises Manager

Ms

Collister

Boarding Housekeeper

Ms

Cook

Catering Assistant

Ms

Corby

Catering Assistant

Mr

Crean

Mathematics

Miss

Dawes

School Direct (Science)

Miss

Deveson

PE, Head of Founder's House

Mr

Ellis

Design & Technology Technician

Miss

Emby

English

Mr

Evans

Catering Manager

Mrs

Garrett

Art & Design

Mr

Goldsmith

IT Technician

Mr

Gonzalez

Spanish

Mr

Grimshaw

Art Head of Department

Mrs

Grist

Biology, joint 2nd Science, Head of Atlas House

Mrs

Heaver

English

Mrs

Hill

LSA

Miss

Hincker

Cover/LSA

Mrs

Huang

Mandarin Chinese

Mrs

Hudd

Music Support Assistant

Mr Hunter

Headteacher

Ms Kernick

Deputy Head

Mr

Knott

Premises

Mrs

Koning

French 

Mr

Lawrence

Head of Chemistry

Ms

Lawton

Attendance

Ms

Leroy

French

Mrs

Lesworth

Data Assistant/SLT Support

Miss

Lightfoot

Mathematics, Head of Year 9

Miss

Lupton

Head of Religious Studies

Mr

Maughan Jones

Geography & History

Miss

McGuinness

Biology

Miss

McKay

Psychology

Mr

Merrell

Head of History, Head of Year 7

Mrs

Morgan

Head of Spanish

Miss

Morton

English

Mr

Neame

Head of DT

Mrs

Nelson

English as a 2nd language

Mr

Newton

Chemistry

Mrs

Nicholson

Headteacher's PA; HR

Miss

Noy

Art, Head of House, EPQ Coordinator

Mrs

O'Brien

Cover Manager,  Art Teacher

Miss

O'Connor

Literacy Coordinator

Ms

O'Dell

Psychology, Girls Boarding Houseparent

Mr

Outen

RS, Resident House Tutor

Mr

Pearce

Head of Sports, Boys Boarding Houseparent

Mrs

Pearce

Matron for Boarding Houses

Ms

Poole

Head of English, Staff Governor

Ms

Pujadas-Telmon

Head of French, Head of Year 10

Mr

Riordan

PE, Head of Year 11

Mr

Rivers

Assistant Head,  Head of Sixth Form, Geography

Mrs

Rose

Mathematics

Miss

Rose-Amankwa

Science Technician, Biology

Mr

Ross

History & Politics

Mrs

Saunders

Finance Assistant

Mrs

Sheikh

French, Cover

Mr

Smith

Music, Head of Music

Mr

Smith

Cover/LSA

Mrs

Spencer

Biology

Mr

Stedman

Assistant Head of Sixth Form (Y13), Spanish & French

Mrs

Sullivan

Head of German

Mrs

Szczerbicki

Assistant Head of Sixth Form (Y12), History & Politics

Mr

Thomas

Assisant Head (Pastoral), Geography

Miss

Thompson

English

Mrs

Turrell

Librarian

Mr

Van Poppel

Mathematics, Head of House

Mr

Vere

Head of Govt & Politics, Head of Year 8

Miss

Wadsworth

Mathematics; Exam Officer

Mrs

Warren

Physics

Mrs

Wilding

Finance Manager

Mrs

Wilkening

Head of Mathematics

Mrs

Wilkinson

IT

Mrs

Williams

Boarding Domestics

Mr

Williams

Music

Dr

Wilson

Biology

Mrs

Wnek

English & Drama

Mrs

Young

Boarding Marketing Manager

Mr

Zandona

German & French